Młodzieńcze zmiany skórne: trądzik u nastolatka
Trądzik to częsty problem wielu młodych osób. Pojawia się już we wczesnym wieku nastoletnim i często trwa przez wiele lat. Coraz częściej problem dotyka nie tylko młodzież, ale również osoby dorosłe, które borykają się z różnymi schorzeniami o podłożu hormonalnym. Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego i sposoby walki z nim?
Trądzik u 13 latka – przyczyny
W wieku nastoletnim dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Ludzki organizm dorasta i zmienia się, a już we wczesnym okresie nastoletnim zaczynają być produkowane duże ilości hormonów płciowych, które mają przygotować ciało do przyszłego posiadania potomstwa. U chłopców dochodzi m.in. do pojawienia się zarostu i zmiany barwy głosu, u dziewczyn zaś do wzrostu piersi i produkcji pierwszych komórek jajowych. Ten naturalny etap ma jednak również nieprzyjemne skutki, a jednym z nich jest trądzik młodzieńczy.
Trądzik u 13 latka to całkowicie naturalny objaw zmieniającej się gospodarki hormonalnej. Nie oznacza to jednak, że nie należy go leczyć. Nieleczony trądzik może powodować skłonność do pojawiania się infekcji bakteryjnych, podrażnienia skóry, nieprzyjemne uczucie szczypania i swędzenia, a nawet pozostawienie po sobie blizn w postaci drobnych dziurek w skórze.
Jak walczyć z trądzikiem młodzieńczym?
W przypadku występowania trądziku młodzieńczego niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Zaleca się dwa razy dziennie przemywać twarz delikatnym tonikiem lub płynem micelarnym, który usuwa pozostałości po zanieczyszczeniach, jakie odkładają się na strukturze skóry w ciągu dnia. Dodatkowo warto wykorzystywać kremy lub delikatne pianki antybakteryjne, które pomogą poradzić sobie z nawracającymi stanami zapalnymi skóry. Często poleca się maści z witaminą A oraz kremy z cynkiem, które wykazują działanie antybakteryjne i łagodzące, dzięki czemu mogą pomóc zwalczyć łagodne zmiany skórne.
Jeśli problem z trądzikiem młodzieńczym jest wyjątkowo dotkliwy lub zaostrza się z czasem, niezbędna będzie wizyta u lekarza dermatologa. Zleci on podstawowe badania krwi, które wykluczą patologie w zakresie funkcjonowania układu hormonalnego. Dodatkowo lekarz specjalista może zalecić terapię z maściami i probiotykami, która przyniesie szybką ulgę. Należy pamiętać, że na stan skóry niebagatelny wpływ ma nasz styl życia. Nastolatek borykający się z problemem trądzikowym powinien szczególnie zadbać o dietę, wyeliminować produkty z alergenami, a także pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu poprzez spożywanie minimum 2 litrów wody niegazowanej dziennie.