Czym się różni dezodorant od antyperspirantu? Skuteczna walka z nadpotliwością

Nadmierna potliwość to problem wielu osób. Nieleczona może doprowadzić nie tylko to nieprzyjemnych aspektów estetycznych, ale również wpływać na nasze zdrowie. Choć pocenie się jest niezbędne dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, może być również być wyjątkowo uciążliwe.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość polega na nadmiernym wydzielaniu potu niezależnie od aktywności fizycznej czy temperatury otoczenia. Problem charakteryzuje się występowaniem “mokrych” dłoni i stóp także w niskich temperaturach oraz wydzielaniem potu o nieprzyjemnym zapachu przez cały rok. Choć nadpotliwość z pewnością może powodować liczne konsekwencje natury psychologicznej (utrudnia choćby kontakty międzyludzkie i może powodować mniejszą aktywność społeczną), nieleczona ma również duży wpływ na zdrowie. Nadmierna ilość wydzieliny utrudnia utrzymanie higieny, co może sprzyjać rozwojowi bakterii oraz zaostrzeniu różnych schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Osoby borykające się z nadmierną potliwością często wykorzystują dużą ilość produktów higienicznych i zapachowych, które równie negatywnie wpływają na kondycję skóry.

Trudno wykazać jedną przyczynę nadpotliwości. Może być ona reakcją na duży stres i przemęczenie organizmu, często również naturalnie występuje w okresie dorastania. Jest zwiastunem chorób metabolicznych i różnych schorzeń o podłożu hormonalnym. W wielu przypadkach jednak trudno określić przyczynę nadmiernej potliwości, co dodatkowo utrudnia jej leczenie.

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu i jak walczyć z nadmierną potliwością?

Wiele osób może zastanawiać się czym się różni dezodorant od antyperspirantu. Antyperspirant może występować w różnych formach np. płynu, sprayu, maści lub kremu. Wykazuje on jednak silne działanie przeciwpotowe – składniki zawarte w kosmetyku ograniczają produkcję wydzielin przez gruczoły potowe. Dezodorant to forma zapakowania kosmetyku. Dezodorant może mieć właściwości antyperspirantu (antyperspirant w spraju ze specjalnym dyfuzorem), lecz nie musi – może być jedynie kosmetykiem zapachowym, który nie niweluje problemu nadmiernej potliwości, a jedynie maskuje przykry zapach.

Wśród wielu sposobów walki z nadmierną potliwością warto zwrócić uwagę na działanie niektórych ziół. Regularne picie szałwii może znacząco ograniczyć wydzielanie potu, a także zmniejszyć problem z przykrym zapachem. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, a przy zaostrzającym się problemie niezbędna może być wizyta u dermatologa, który zaleci wykorzystywanie maści i kremów dopasowanych do typu skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *