Jak obliczyć BMI – 2 proste sposoby

BMI jest wskaźnikiem, który określa czy nasza waga w stosunku do wzrostu jest prawidłowa. Obliczenie go jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Tak naprawdę, wystarczy że użyjesz odpowiedniego wzoru, lub, jeśli nie masz ochoty na liczenie wszystkiego samodzielnie, skorzystasz z kalkulatora online. Jak obliczyć BMI?

Wzór na BMI

Najprostszym sposobem na obliczenie swojego wskaźnika BMI jest skorzystanie z prostego wzoru. Wystarczy, że naszą wagę podzielimy przez wzrost i otrzymany wynik podniesiemy do kwadratu. W ten sposób, otrzymamy wynik, który następnie musimy odpowiednio zinterpretować. Od niego będzie zależało jakiej kategorii się znajdziemy: niedowaga, w normie, nadwaga, czy otyłość. Oczywiście, powinniśmy dążyć do tego, żeby nasza waga była w normie i tak utrzymywała się jak najdłużej. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga są bardzo niezdrowe i mogą mieć negatywne skutki w przyszłości.

Kalkulator BMI

Osoby, które nie chcą samodzielnie obliczać tego wskaźnika, mogą skorzystać z kalkulatora BMI. Tego rodzaju programy są dostępne na wielu stronach internetowych. Są one bardzo proste w użyciu i dzięki nim szybko dowiemy się to jest w normie. Będziemy musieli podać kilka informacji na nasz temat, między innymi naszą wagę i wzrost. Niektóre kalkulatory zapytają nas też o nasz wiek, płeć, czy inne dane. Wynika to z tego, że na nasze zdrowie składają się też inne czynniki, a nie tylko nasze waga. Warto pamiętać o tym, żeby podać prawdziwe dane, bo tylko wtedy otrzymamy wiarygodny wynik. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do naszego wyniku, możemy sprawdzić go w innym kalkulatorze. Dzięki temu, będziemy pewni, że otrzymany wynik jest prawdziwy.

Teraz wiesz już jak obliczyć BMI. Możesz skorzystać z jednego z dwóch sposobów, lub nawet z nich obu, żeby mieć pewność, że nie popełniłeś błędu. Warto znać swoje BMI, chociaż nasze zdrowie nie zależy wyłącznie od niego. Czasem może okazać się, że konieczna będzie wizyta u dietetyka, bądź lekarza rodzinnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *