Początki ciąży – pryszcze, mdłości i inne dolegliwości

Ciąża, choć dla wielu przyszłych mam to długo oczekiwany, wymarzony stan, pełna jest różnych przykrych dolegliwości. Wbrew pozorom to właśnie jej początki są najtrudniejsze: zmienia się wówczas cała gospodarka hormonalna organizmu, przez co dochodzi do różnych nieprzyjemnych oznak pierwszych tygodni ciąży. Podpowiadamy, w jaki sposób sobie z nimi poradzić!

Zmiany hormonalne: pryszcze na początku ciąży

Zmiany hormonalne organizmu powodują, że zmienia się całe nasze ciało. Już w pierwszych tygodniach ciąży można zaobserwować takie objawy jak: tkliwość i zwiększenie piersi, zatrzymanie wody w organizmie, a także liczne zmiany skórne. Pryszcze na początku ciąży to całkowicie naturalny objaw zmieniającej się gospodarki hormonalnej organizmu ciężarnej kobiety. Niektóre przyszłe mamy borykają się z problemem zbyt tłustej lub zbyt suchej cery, łamliwością paznokci czy wypadaniem włosów.

Hormony odpowiedzialne są również za słynne „poranne mdłości”, które w rzeczywistości mogą występować o każdej porze dnia i nocy. W pierwszych tygodniach ciąży to właśnie hormony powodują wahania nastrojów ciężarnej kobiety, odpowiadają za drastyczne zmniejszenie (lub w rzadkich przypadkach podwyższenie) libido, a nawet mogą wpływać na kondycję wzroku. Wiele kobiet skarży się również na silne zmęczenie w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak przetrwać pierwsze tygodnie ciąży?

Choć pierwsze trzy miesiące ciąży nie są łatwe warto pamiętać, że jest to okres przejściowy. Zdecydowana większość ciężarnych zauważa unormowanie gospodarki hormonalnej na początku drugiego trymestru ciąży czyli między dwunastym a piętnastym tygodniem. W początkowym czasie warto odpuścić sobie wyczerpującą pracę, treningi fizyczne i większość obowiązków domowych, na rzecz snu i odpoczynku. Dodatkowo z wieloma problemami można radzić sobie doraźnie. Na mdłości skutecznie działają lekkie, regularne posiłki, a także wypijanie dużej ilości niegazowanej wody. Odpowiednia pielęgnacja skóry pomoże w radzeniu sobie z nadmierną potliwością, suchością, a także z występowaniem drobnych niedoskonałości. Aby zniwelować uczucie nieprzyjemnej tkliwości i bólu piersi warto zakupić kilka wygodnych, sportowych biustonoszy, które sprawdzą się do noszenia w domu i do spania.

To jednak nie wszystko. Najbardziej skutecznym sposobem na przetrwanie pierwszych tygodni ciąży jest posiadanie wsparcia w partnerze. Warto porozmawiać z nim odnośnie zmian, do których dochodzi w kobiecym ciele, a także wyjaśnić rolę oddziałujących na nie hormonów. Dzięki temu partner nie poczuje się odrzucony w związku z narodzinami dziecka oraz będzie mógł zrozumieć wahania nastrojów i zmęczenie przyszłej mamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *