Jak walczyć z trądzikiem? Kosmetyki, leki i probiotyki na trądzik

Trądzik to jedno z najczęstszych schorzeń skórnych, które do niedawna traktowane było jako młodzieńcze schorzenie, które przechodzi z czasem. Dziś coraz częściej trądzikiem dotknięte są także osoby dorosłe. Walka z trądzikiem może być niezwykle trudna i wymagająca, często wymaga używania specjalistycznych leków i wielu wizyt u różnych lekarzy. Podpowiadamy, w jaki sposób wygrać z trądzikiem i cieszyć się piękną, gładką skórą!

Przyczyny powstawania trądziku

Lekarze i kosmetolodzy wyróżniają trzy rodzaje trądziku. Trądzik niemowlęcy występuje u niemowląt w okresie od kilku do kilkunastu tygodni i najczęściej nie wymaga żadnego leczenia. Jego przyczyną są alergeny zawarte w mleku matki karmiącej piersią, a także pierwsza styczność z bakteriami, zanieczyszczeniami i drobnoustrojami występującymi w powietrzu, a także na różnych powierzchniach (np. na niemowlęcej kołderce). Zdecydowanie bardziej uciążliwy jest trądzik młodzieńczy, z którym borykają się nastolatkowie i młodzi dorośli. Przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego jest duża aktywność hormonów płciowych, które zaburzają pracę gruczołów i powodują powstawanie niedoskonałości skóry. Trądzik młodzieńczy może minąć sam, jednak nierzadko wymaga on leczenia hormonalnego, gdy utrzymuje się powyżej 20 roku życia.
Trzecim i najtrudniejszym do zdiagnozowania – a także leczenia – rodzajem trądziku jest trądzik różowaty. Występuje u osób w każdym wieku, często ma podłoże hormonalne lub bakteryjne. Szybkie leczenie minimalizuje możliwość powstania blizn, a także skutecznie pozwala pozbyć się niedoskonałości skóry.

Jak leczyć trądzik? Pielęgnacja skóry i probiotyki na trądzik

W przypadku cery trądzikowej – bez względu na to, czy mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym czy różowatym – należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Warto wykorzystywać w tym celu delikatne, lekkie kosmetyki pielęgnacyjne, które nie podrażniają skóry i nie powodują stanów zapalnych. Unikać należy kosmetyków z zawartością alkoholu i substancji zapachowych, peelingów mogących podrażniać skórę, a także nakładania dużej ilości kosmetyków kolorowych, które zapychają cerę. W przypadku zaostrzającego się problemu należy szybko skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednie maści i probiotyki na trądzik – w szczególności, jeśli trądzik jest wynikiem nieprawidłowego rozrostu skórnej flory bakteryjnej lub infekcji. Warto również zadbać o swoją dietę oraz o odpowiednie nawilżenie skóry, co znacząco może pomóc w walce z trądzikiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *