Dezodoranty z aluminium i inne kosmetyki, których warto unikać!

Rynek produktów kosmetycznych coraz bardziej się rozrasta. W niemal każdym markecie możemy znaleźć setki, a nawet tysiące różnych produktów, które mają nas uczynić piękniejszymi. Jednak wiele z nich nie tylko może nie pomagać na różne problemy skórne i estetyczne, ale wręcz szkodzić naszemu ciału! Oto 4 produkty, których należy bezwzględnie unikać!

1. Dezodorant z aluminium

Wiele zapachowych dezodorantów i antyperspirantów zawiera w swoim składzie sole aluminium. To składnik, który znacząco ogranicza wydzielanie potu – dzieje się to z powodu właściwości aluminium, które zwęża kanaliki potowe. Jednorazowe używanie dezodorantów z aluminium nie ma negatywnego wpływu na ludzki organizm, jednak regularne, codziennie stosowanie może w znaczący sposób ograniczać ilość produkowanego potu, a tym samym zaostrzać problem z potliwością, a nawet prowadzić do zaburzeń termoregulacji organizmu. Dezodorant z aluminium może znaleźć się w naszej kosmetyczce, jednak warto używać go jedynie okazjonalnie.

2. Kosmetyki z silikonami

Silikony wykorzystywane są m.in. w kosmetykach do stylizacji włosów, powszechnie dodaje się je również do niektórych kremów, baz pod makijaż i kosmetyków kolorowych. W wielu przypadkach mogą pomóc w osiągnięciu konkretnych celów, sprawdzają się przede wszystkim w wykonywaniu makijażu scenicznego i profesjonalnej stylizacji włosów. Jednak niezmyte silikony mogą zapychać skórę i strukturę włosów.

3. Odżywki z formaldehydem

Jeszcze kilka lat temu formaldehyd – niezwykle niezdrowa dla ludzkiego organizmu substancja, która wykazuje działanie rakotwórcze – powszechnie był stosowany w odżywkach i lakierach do paznokci. Od kilku lat używanie formaldehydu jest prawnie zakazane przez Unię Europejską. Często jednak można zakupić kosmetyki sprowadzane np. z Chin, gdzie nie ma podobnych obostrzeń i powszechnie wykorzystuje się tę substancję.

4. Sztuczne barwniki i aromaty

Oczywiście, każdy z nas uwielbia kosmetyki o pięknym zapachu. Owocowe balsamy do ciała, czekoladowe żele pod prysznic, a także pięknie pachnące, świeże odżywki do włosów to dla wielu nie tylko produkt pielęgnujący, ale również relaksujący po ciężkim dniu. Jednak należy pamiętać, że sztuczne barwniki i syntetyczne aromaty mogą mieć bardzo zły wpływ na zdrowie i kondycję skóry, włosów i paznokci. Sztuczne substancje często wysuszają i podrażniają skórę, mogą zaostrzać problemy z występowaniem niedoskonałości oraz różnych infekcji skórnych. Powinny na nie uważać szczególnie osoby borykające się w takimi problemami jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy skłonność do podrażnień i stanów zapalnych naskórka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *