Pierogi świata
Mogłoby się wydawać, że pierogi to typowo polskie danie. Oczywiście, pierogi z farszem z twarogu i ziemniaków czy z kapusty kiszonej i grzybów, które serwowane są z dodatkiem skwarków i pysznej omasty z pewnością są ważnym elementem polskiej kuchni, jednak różnego rodzaju pierożki serwowane są na całym świecie. Przedstawiamy 4 rodzaje pierogów, które warto spróbować!
1. Chinkali
Chinkali to jedne z najpopularniejszych pierogów świata oraz prawdopodobnie najbardziej znana potrawa gruzińska. Jeśli chodzi o ich gotowanie blogi kulinarne przedstawiają kilka różnych wersji tego dnia. Zawsze jednak chinkali przypominają swoiste kieszonki wypełnione mięsem i bulionem. Ciekawostką jest, że surowe ciasto faszeruje się surową wołowiną oraz odrobiną wody, które zmieniają się w pyszny farsz w trakcie gotowania.
2. Pierożki samosa
Indyjskie pierogi samosa to wyjątkowo atrakcyjna przekąska, którą serwuje się w towarzystwie pysznych, aromatycznych sosów. Pierogi samosa mają kształt trójkątów, a nadziewane są farszem mięsnym (np. z jagnięciny) lub wegetariańskim. Pierożki smaży się na głębokim oleju, dzięki czemu są one wyjątkowo smaczne, złociste i chrupiące.
3. Azjatyckie pierogi gyoza
Pierogi gyoza przypominają polskie pierogi, jednak faszerowane są dobrze doprawionym farszem mięsnym – zwykle z dodatkiem m.in. sosu sojowego. Od polskich odpowiedników różnią się także sposobem ich podgrzewania. Surowe pierogi najpierw podsmaża się na oleju, a następnie krótko dusi w małej ilości wody. Podawane są zwykle z dodatkiem kremowych sosów oraz szczypiorku.
4. Empanadas
Empanadas to rodzaj argentyńskich pierogów, które obecnie serwowane są w większości krajów hiszpańskojęzycznych. Chrupiące, złociste pierogi wypełnione są zwykle mięsem z dodatkiem warzyw i pikantnych przypraw. Empanadas przygotowuje się z nieco grubszego ciasta, które następnie jest smażone lub pieczone. Pierogi te doskonale komponują się z łagodnymi sosami śmietanowymi lub aromatyczną salsą ze świeżych pomidorów.